VBS Autumn Art Competition - Secure your profits now!
And until 30 September 2026, save 12% on stretcher frames!
⨯
  • Secure order
  • Easy return shipment
  • Service-Hotline 01 662 20 20
VBS Basteln und Hobby
You may also be interested in these articles:
VBS

VBS Acrylic paint, 250 ml

(9)
  • Fill volume: 250 ml
  • Solvent-free
Article number 84176420
Sold out!
only 5,49€
(1 l = 21,96 €)
All prices plus shipping
VBS Acrylic paint, 250 ml
5,49€
(1 l = 21,96 €)
This Article is unfortunately sold out
Secure order
Easy return shipment
Select variant:
Cadmium Yellow
This Article is unfortunately sold out

Product details

Are you looking for top-quality art supplies? Do you love painting with acrylic paint on canvas or wood? Discover the high-quality, opaque VBS acrylic paint!

VBS acrylic paint is exceptionally highly pigmented. It has a very creamy consistency and excellent painting properties that are particularly valued by professional artists. The lightfast colors mix exceptionally well and can be thinned with water. They can be applied with high opacity, making them suitable not only for painting on canvas or wood but also for painting over existing surfaces.

The acrylic paints adhere to nearly all grease-free surfaces, are waterproof, and have a satin-matte finish once dry. Ideal, for example, for painting over texture paste.

VBS Acrylic Paint is water-based and made in Europe.

  • Age recommendation: There is no age recommendation
  • Silk matt: ✓
  • Fill volume: 250 ml
  • Solvent-free: ✓
  • Manufacturer information
Waterproof Waterproof
Water dilutable Water dilutable
Share article:

Large quantitysmall price

Inhalt: 500 ml, Lösungsmittelfrei, Auftrocknung: silk matt, Trocknungszeit:
13,99 €
(1 l = 27,98 €)

Product Recommendations

Product Recommendations

Ratings

4.78 / 5.00
(9)

Last visited

Warranty Label

The item has been successfully added to your shopping cart.
Your Cart is still empty
Allow cookies and other technologies?

We process your user data by means of 16 cookies and other analysis and tracking technologies ("cookies") to optimise the website, create user profiles and display interest-based advertising. We also access or retrieve information on your end devices. We also pass on some of the data collected in this way to our partners, who may be based outside the European Union, for example in the USA (see „Data protection declaration“). It cannot be ruled out that your data will be linked to other data already stored about you. By clicking on the "Accept" button, you agree to the use of your data. You can refuse the use of your data by clicking on "Refuse". To revoke your consent for the future at any time, to change your settings or for further information, click "Privacy settings" in the footer of each page.

Further options
Settings
Cookies are small text files that are placed on your computer by your web browser to store certain information.
always active
Essential functionalities
Data collected through these services is required to provide basic shopping functions and to ensure the technical performance of the website. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners.
Analysis cookies for a better service offering
We collect and store data that is used to analyse user behaviour and evaluate it in order to improve our services. This enables us, for example, to improve the user-friendliness of your customer account. To this end, information is exchanged with reliable analysis partners. This includes the following 3 Cookies and third-party providers:
- Google Analytics of Google Google Ireland Limited
- Mouseflow, a web analysis tool from Mouseflow ApS
- Microsoft Clarity, ein Webanalyse-Tool der Microsoft Corporation
Marketing cookies
We collect and store data for advertising purposes, which allows us to display ads that are relevant to you on partner sites, in apps & emails. For this purpose, information is shared with trusted advertising partners. These include the following 15 cookies and third parties:
- Google Customer Reviews by Google LLC
- Custom Audiences remarketing feature of Meta Platforms Ireland Limited.
- Google Conversion Tracking by Google Ireland Limited
- Remarketing or "Similar Audiences" function of Google Ireland Limited
- Microsoft Advertising of Microsoft Corporation
- Affiliate programme "Awin" of AWIN AG
- Facebook of Meta Platforms Ireland Limited
- Instagram of Meta Platforms Ireland Limited
- Pinterest of Pinterest Inc.
- Embedding of YouTube videos by Google Ireland Limited
- Live chat system of MessageBird B.V. (and this partner then Sentry of Sentry and Polyfill.io of The Financial Times Limited)
- Personalised recommendations from Optimizely Inc.
- Trustbadge of the Trusted Shops AG
- Google Tag Manager from Google Ireland Limited
- Remarketing by NextRoll Inc.